FAQ - časté otázky

Všetko o organizatorka.sk, scrapbookingu a cardmakingu

Praktické a časté otázky a odpovede: 

Praktické otázky ku kreatívnym kurzom:

Iné otázky:

 

HORE

PRAKTICKÉ OTÁZKY K NAKÚPENÉMU TOVARU A MATERIÁLU

Čo je to scrapbooking?

Samotné slovo scrapbooking sa skladá z dvoch slov: scrap (výstrižok) a book (kniha) a znamená techniku papierového tvorenia, ktorou sa tvoria a hlavne zdobia albumy, zápisníky, diáre, receptáre, layouty, visačky, menovky, pohľadnice, a pod. Základom zdobenia býva papier na scrapbooking, fotky, texty, rôzne spomienkové vecičky (vstupenky, cestovné lístky a pod.) a množstvo rôznych druhov ozdôb, napríklad: výrezy z lepenky, nálepky, svorky, papierové kvietky a listy, perličky a kamienky,... Môže sa kombinovať aj s inými technikami ako je embossing, Mixed Media, Journaling, či Project Life.

HORE

Čo je to cardmaking?

Cardmaking je tvorba pohľadníc, pri ktorej sa využívajú podobné postupy ako pri scrapbookingu, a tiež podobné ozdoby. Ako to môže vyzerať v praxi si môžete pozrieť na našom blogu VintageCrafting.sk.

HORE

Čo je to layout?

Layout je scrapbooková stránka. Jej základ obyčajne tvorí hrubší papier alebo lepenka s rozmermi 12 x 12 inch, t. j. cca 30 x 30 cm, ale niekedy aj s menšími. Stredobodom pozornosti býva obyčajne jedna alebo viaceré fotky, prípadne aj text, a samozrejme najrôznejšie ozdoby. Layout sa potom môže založiť do scrapbookového albumu, zakladača, alebo aj zavesiť na stenu, či vystaviť na poličku. Články, ktoré vám bližšie predstavia postup tvorby layoutu, nájdete aj na našom blogu VintageCrafting.sk.

HORE

Čo je to girlanda?

Girlanda je závesná dekorácia, ktorá sa používa na výzdobu interiéru aj exteriéru, napríklad pri oslavách, svadobných hostinách, záhradných párty, alebo len tak J. Minigirlandy sa používajú aj v scrapbookingu a cardmakingu – viac si o tom môžete prečítať v našom článku.

HORE

Čo je to tag?

Tag znamená visačku alebo menovku, ktoré sa používajú v scrapbookových projektoch, alebo ako záložky, a tiež ako bežné visačky na darčeky a menovky na stôl (napríklad pri svadobných hostinách). Zdobia sa podobne ako iné scrapbookové projekty a ich príklady si môžete pozrieť TU.

HORE

Čo je to exploding box?

Exploding box znamená doslova vybuchovaciu krabičku, ale v skutočnosti je to krabička v tvare kocky s viečkom, ktoré keď zvihnete, steny sa rozpadnú a ukáže sa jej obsah. Môže v nej byť schovaný malý darček, venovanie, peniaze alebo 3D projekt – pre novomanželov sa hodí napríklad 3D torta z lepenkových výrezov od Wycinanky.

HORE

Čo je to journaling?

Journaling je jednoducho tvorba zápiskov alebo poznámok, ktorá sa využíva hlavne v Project Life. Môžu sa naň používať aj špeciálne kartičky na journaling, na ktoré môžete napísať alebo vytlačiť vlastný text. Kartičky sa potom ukladajú do albumov, zápisníkov, prípadne aj na pohľadnice.

HORE

Čo je to chipboard?

Chipboard je výrez alebo výsek z kartón alebo lepenky, ktorý sa využíva ako ozdoba na scrapbooking a cardmaking.

HORE

Čo sú to svorky?

Svorky sú väčšinou kovové ozdôbky rôznych veľkostí, ktorými sa môžu spájať viaceré vrstvy papiera alebo prichytávať iné ozdoby na papier. Majú 2 nožičky, ktoré sa prestrčia cez spájané vrstvy a na zadnej strane sa ukotvia – jedna na jednu stranu a druhá na druhú. Viac si o svorkách môžete prečítať na našom blogu.

HORE

Čo je to Project Life?

Project Life (skratka PL) je vlastne tvorba denníka v scrapbookovom štýle, čiže dokumentovanie svojho života prostredníctvom zápiskov, fotiek a spomienkových predmetov (ako sú napr. cestovné lístky, vstupenky a pod.), z ktorých sa vytvárajú PL albumy. Na Project Life sú nielen špeciálne albumy, ale aj kartičky, pečiatky a nálepky. O Project Life si môžete viac prečítať v našom rozhovore s Jankou Bennett.

HORE

Čo sú to ATC kartičky?

ATC je skratka slov Artistic Trading Cards. Sú to zberateľské kartičky s klasickými rozmermi (ako majú napr. aj hokejové kartičky): 6,4 x 8,9 cm, ktoré sa ručne zdobia a tvorcovia si ich navzájom vymieňajú – nepredávajú sa. Štardardne sa kartičky kvôli zdobia len z prednej strany a tak, aby neboli hrubšie ako 0,5 cm – kvôli skladnosti. Na zadnej strane sa obyčajne uvádzajú kontaktné údaje ich autora: meno, adresa, internetová stránka. Výmena ATC kartičiek prebieha na základe dohody účastníkov, ktorí si určia aj tému kartičiek, a každý účastník vyrobí po jednej kartičke pre ostatných účastníkov. Kartičky tak umožňujú spoznávať tvorbu iných autorov a získavať kontakty na ostatných tvorcov aj po celom svete.

HORE

Čo je to tupovanie?

Tupovanie je nanášanie farieb rôznych druhov na papier pomocou špongie na tupovanie, tupovacieho štetca alebo aj pečiatkovej podušky. Je dôležitou súčasťou vytvárania vintage štýlu. Tupovať sa môže celá plocha papiera, prípadne len okraje a rohy, alebo sa tupovaním môže na papier prenášať vzor šablóny. Ak vás tupovanie zaujíma, viac si o ňom môžete prečítať TU.

HORE

Čo je to vintage štýl?

Vintage štýl znamená starodávny, opotrebovaný vzhľad vecí, ktorý sa okrem scrapbookingu a cardmakingu uplatňuje napríklad aj v bývaní. Vyjadruje sa napríklad „starým“ zažltnutým papierom (ktorý sa môže vyrobiť pomocou kávy alebo čaju), otrhanými okrajmi, tupovaním (ktoré pridáva patinu), starými fotkami, útržkami novín, čipiek, jutoviny a pod.

HORE

Čo je to simple štýl?

Simple štýl (alebo niekedy simple & clean štýl) reprezentuje heslo „v jednoduchosti je krása“. Ide o minimalistický spôsob tvorby s čo najmenším množstvom materiálu, pre ktorý sú typické čisté línie a uhladenosť.

HORE

Čo je to Mixed Media?

Mixed media je technika tvorby, ktorá využíva rôzne druhy farieb a atramentov, štruktúrovacie pasty a gély, gesso, spreje a pod. Tejto technike sme venovali celý seriál článkov na našom blogu.

HORE

Čo sú to šablóny na Mixed Media?

Šablóny na Mixed Media tvorí pružná plastová fólia, do ktorej vyrezaný vzor. Slúžia na vytváranie pozadia Mixed Media projektov alebo iných papierových projektov.

Vzor šablóny môžete na podklad preniesť pečiatkovou poduškou, tupovačom, štetcom a farbou, prípadne môžete použiť štruktúrovacie pasty, ako gesso a pod.

HORE

Čo je to watercoloring?

Watercoloring (alebo watercolouring) je anglický výraz pre akvarelovú maľbu. Používajú sa na ňu akvarelové – vodou riediteľné farby a špeciálny akvarelový papier, ktorý vydrží rozpíjanie farieb bez zvlnenia. V scrapbookingu a cardmakingu sa watercoloring využíva najčastejšie na vytváranie pozadia a vymaľovávanie odtlačkov pečiatok. Viac si môžete prečítať v našom článku Trend zvaný watercoloring.

HORE

Aký je rozdiel medzi gumenými a silikónovými pečiatkami?

Gumené pečiatky sú obyčajne vyrobené z nepriehľadnej gumy a majú drevenú, alebo penovú rúčku. Pečiatky jednoducho chytíte za rúčku, namočíte do pečiatkovej poduštičky a môžete pečiatkovať.

Výhodou gumených pečiatok je ich kvalita, dlhá životnosť a ich okamžitá pripravenosť na pečiatkovanie.

Silikónové alebo gélové pečiatky sú vyrobené z priehľadného silikónu a nemajú žiadnu rúčku, takže na ich použitie budete potrebovať akrylový blok, na ktorý pečiatku „prilepíte“ (pečiatka je priľnavá). S pečiatkou potom môžete pracovať rovnako ako s gumenou – chytíte ju za akrylový blok, namočíte ju do pečiatkovej poduštičky a môžete pečiatkovať.

Výhodou silikónových pečiatok ich variabilita pri zostavovaní motívov, presnosť tlače, skladnosť, a tiež to, že sú priesvitné, takže vidíte, kam pečiatkujete, a v prípade potreby môžete pečiatku odtlačiť na rovnaké miesto ešte raz.

HORE

Čo je to cling pečiatka?

Cling pečiatka je niečo medzi gumenou a silikónovou pečiatkou: je to gumená pečiatka bez rúčky, na použitie ktorej budete potrebovať akrylový blok.

HORE

Čo je to akrylový blok?

Akrylový blok je nevyhnutná pomôcka pri používaní silikónových pečiatok a cling pečiatok, ktoré sa naň "prilepia" vďaka svojmu priľnavému povrchu. Vhodnú veľkosť si vyberiete podľa veľkosti pečiatky alebo kombinácie pečiatok, ktoré chcete použiť.

HORE

Môžete mi vyrobiť pečiatku s textom alebo motívom, aký chcem?

Je nám to ľúto, ale pečiatky nevyrábame, len ich vyberáme od našich dodávateľov.

HORE

Čo je to washi páska?

Washi páska je samolepiaca dekoračná páska z japonského ryžového papiera, ktorá má veľmi dobrú lepivosť na väčšinu bežných materiálov, ale napriek tomu po odlepení nezanecháva stopy.

HORE

Čo sú to tekuté perly?

Tekuté perly tvorí tekutá hmota, ktorá po nanesení primeraného množstva vyzerá ako polovica perly. Aby ste dosiahli pekný guľatý tvar perličky, je dobré po aplikácii hmoty niekoľkokrát poklepať zospodu na papier.

Po uschnutí perla drží na papieri sama – netreba ju lepiť. S hmotou sa dá okrem tvorenia perličiek aj písať, kresliť, vyfarbovať, či lepiť.

HORE

Čo je to horúci embossing?

Horúci embossing je technika vytvárania 3D efektu na jednotlivých pripravených motívoch, na ktorú potrebujete:

  • pracovnú podložku, ktorá vydrží použitie teplovzdušnej pištole,
  • antistatický vankúšik, s ktorým si pripravíte plochu, ktorú idete embossovať,
  • embossovaciu podušku napustenú špeciálnym embossovacím atramentom (do ktorej môžete namočiť pečiatku), prípadne embossovacie pero napustené rovnakým atramentom (s ktorým si môžete napísať vlastný text alebo nakresliť vlastný motív),
  • embossovací prášok, s ktorým motív (odtlačený pečiatkou alebo nakreslený embossovacím perom) posypete – prášok sa naň prilepí a zvyšný prášok jednoducho vysypete naspäť do nádobky,
  • teplovzdušnú pištoľ, s ktorou prášok roztavíte.

Podrobnejšie informácie nájdete v článku Skúšam techniku... horúci embossing na našom blogu.

HORE

Čo je to suchý embossing?

Suchý embossing je technika vytvárania 3D efektu – reliéfu na papieri s použitím špeciálneho strojčeka, ako je napríklad Big Shot alebo X-Press, ktorý do papiera vytlačí motív embossovacej kapsy.

HORE

Čo sú to vyrezávacie šablóny?

Vyrezávacie šablóny sú kovové tvary, ktoré sa používajú s mechanickým strojčekom Big Shot alebo X-Press a umožňujú vyrezávať detailné motívy z papiera a iných materiálov, ako je napríklad penová guma (penovka).

HORE

Čo je to raznica?

Raznica je praktická pomôcka na vysekávanie vzorov z papiera alebo na vyrezávanie rohov a okrajov papiera (rohové/okrajové raznice).

HORE

Čo je to vysekávačka?

Vysekávačka je iné pomenovanie pre raznicu.

HORE

PRAKTICKÉ OTÁZKY KU KREATÍVNYM KURZOM

Aké typy kurzov organizujete?

Predmetom kreatívnych kurzov, ktoré organizujeme, sú techniky ako scrapbooking, cardmaking a príbuzné techniky, hlavne ide o kurzy, na ktorých sa pracuje s papierom.

HORE

Sú vaše kurzy vhodné pre začiatočníkov?

Áno, naše kurzy sú vhodné aj pre začiatočníkov – aj vďaka individuálnemu prístupu ku kurzistkám na každom kurze.

HORE

Sú vaše kurzy vhodné pre deti?

Naše kurzy nie sú vhodné pre malé deti, ale šikovné deti od 12 rokov môžu zvládnuť jednoduchší kurz.

HORE

Kde nájdem aktuálne termíny kurzov?

Aktuálne termíny kurzov nájdete vždy na podstránke Kreatívne kurzy – aktuálna ponuka.

HORE

Môžem za kurz zaplatiť v hotovosti priamo na kurze?

Nie, za kurzy je možné zaplatiť len vopred bankovým prevodom.

HORE

Čo ak sa nebudem môcť zúčastniť kurzu, na ktorý som sa prihlásila?

Ak sa nemôžete zúčastniť zaplateného kurzu, na ktorý ste sa prihlásili, môžete za seba poslať náhradníka/čku. Peniaze za takýto kurz nevraciame.

HORE

Kde nájdem fotky z kurzu?

Fotky z uskutočnených kurzov zverejňujeme na našej FB stránke. Podrobné reportáže z niektorých kurzov nájdete aj našom blogu VintageCrafting.sk.

HORE

INÉ OTÁZKY

Kde všade nájdeme organizátorku?

Nájdete nás na našom blogu VintageCrafting.sk, kde vás čakajú najrôznejšie inšpirácie a návody nielen pre scrapbooking a cardmaking, ale aj Mixed Media a watercoloring. 

Naše videá si môžete pozrieť na YouTube.

A e-shop organizatorka.sk nájdete, samozrejme, aj na Facebooku, PinteresteInstagrame. Okrem toho máme na FB uzatvorenú skupinu Scrapbooking.sk, kde sa môžete pochváliť svojou tvorbou, alebo diskutovať medzi sebou.

HORE

Ak máte otázku, ktorú ste tu nenašli, neváhajte nás kontaktovať:

  • telefonicky: 0911 523 088 (pracovné dni od 8.00 hod do 17.00 hod)
  • mailom: info@organizatorka.sk
  • cez on-line chat (v pravom dolnom rohu na stránke)
  • cez formulár:

Kontrolný kód

i

organizatorka.sk odporúča:

organizatorka.sk odporúča

organizatorka.sk na prvom mieste v kategórii Ručné práce a tvorenie v súťaži ShopRoku 2018 na Heureka.sk

organizatorka.sk je na druhom mieste v kategórii Hobby v súťaži ShopRoku 2018 na heureka.sk

Podporujeme tento úžasný projekt v Africkej Ugande ♥

Chcem odoberať novinky

Súhlasím so spracovaním svojich osobných údajov na zasielanie newslettera.
Viac informácií.

INŠPIRÁCIA PRE VÁS:

Kristína Čepčeková blog

DAY WITH NIKA blog

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti
Naša webová stránka ukladá údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača) na identifikáciu vašej relácie a dosiahnutie základnej funkčnosti platformy, zážitku z prehliadania a zabezpečenia.
Môžeme ukladať údaje na vašom zariadení (súbory cookie a úložiská prehliadača), aby sme mohli poskytovať doplnkové funkcie, ktoré zlepšujú váš zážitok z prehliadania, ukladať niektoré z vašich preferencií bez toho, aby ste mali používateľský účet alebo bez prihlásenia, používať skripty a/alebo zdroje tretích strán, widgety atď.